Na naší škole začínáme učit venku :)

Publikováno: 26.9.2019 Autor(ka): Radek Vystrčil | Sdílet:

Všichni prvňáci se každý pátek učí čtyři vyučovací hodiny venku, druháci v pondělí dvě vyučovací hodiny a jiné třídy, kdy je potřeba. Má to spoustu výhod. Děti se na učení těší, soustředí se, vycházejí z toho, co jim nabízí příroda sama.

My učitelé máme pohodu v tom, že naši ADHD – divoké děti – venku prostě nezlobí. Každé dítě, i to, co v lavici nemá šanci zažít úspěch, ho tady určitě zažívá. Všeobecně mají všichni lepší vzdělávací výsledky. Jsme také rádi, že děti aktivně venku sportují a poznávají své okolí. Stávají se z nás kamarádi. Nemusíme jezdit daleko, stačí vyjít na dlažbu chodníku, do školní zahrady, arboreta, na louku nebo do lesa. Všude je tolik podnětů. Kromě citlivého vnímání zde můžeme měřit, počítat, skládat slova, odhadovat….

Vracíme také některým dětem přirozené prostředí na dětství, protože víme, že někteří znají jen supermarkety, auta a svá bydliště. Učení venku vůbec není nic nového. Stovky let se děti učily venku. Jen my jsme se dnes posledních 100 let zavřeli do krabiček jménem Třída a místo reálií si ukazujeme obrázky a modely, v tom lepším případě.

A tak my, učitelé, teď znovu bereme výhody učení venku a znovu nás naplno baví učit. Hlavním slovem, které by to uzavřelo, je jednoduše RADOST.

Inspiraci pro učení venku lze najít například na tomto webu.