1. třída

Jana Erbenová Hanková
Mgr. Jana Erbenová Hanková Třídní učitel Učitelka 1. stupeň

Výprava mezi staré doupné stromy

Publikováno: 25.11.2019 Autor(ka): Jana Hamalčíková | Sdílet:
Výprava mezi staré doupné stromy

 

Dneska se setkaly děti ostašovské a machnínské. Dali jsme si sraz v Karlově, odtamtud šli do Hamrštejna a starou alejí, kde rostou památné stromy, jsme uzavřeli kruh do Machníně. Když jsme se představili, roztáhli jsme křídla a rozletěli se po loukách. Viděli jsme Jizerky. Každý si přečetl jednu větu o dutinách ve stromech a všem ji řekl. Je skvělé, že už umíme číst věty. Lístečky nám popoháněl silný vítr. Pod dubem čokoládovým jsme si našli žaludy, ty si pak spočítali a porovnávali jejich počty.

Naučili jsme se třídit stromy na chňapku, toho obejmu jednou dlaní, škrtiče, toho obejmu oběma dlaněmi, mazla, toho obejmu oběma rukama. Na tlusťocha už si musíme podat ruce ve dvou. Tři a víc dětí obejmou obra. Na naší cestě rostli všechny druhy.

Po svačince u pařezových stolů jsme se zaposlouchali do zvuků podzimních ptáků: datla, strakapouda, sojky, krkavce, havrana, káněte, straky a vrány. (Paní učitelka má jejich zvuky v mobilu na aplikaci.) My je poslouchali a zvedali jejich obrázky. Zakukala i kukačka, ale ta je teď v teplých krajích. Na zlatavé trávě jsme všichni, kdo chtěli, váleli sudy.

Hledali jsme dutiny pro ptáky. Dutina vznikne, když odpadne větev, nebo když ji vyklove strakapoud či datel. Našli jsme tam kunu, netopýra, veverky a různé sovy. Tak je nám jasné, proč je důležité, nekácet všechny staré stromy. Brhlík si dutinu zazdívá blátem. I my byli dost od bláta, ale šťastní. Nakonec jsme si očichali nadrcené větve a jehličí a osahali řepu připravenou pro krmení zvířat.

Více fotografii zde.