Radioaktivita – 9. třída v iQLANDII

Publikováno: 6.2.2023 Autor(ka): Aleš Kozák | Sdílet:
Radioaktivita – 9. třída v iQLANDII

Ve středu 11. 1. 2023 jsme se vydali na exkurzi do iQLANDIE prozkoumat téma radioaktivita.
Zkoušeli jsem mnoho zajímavých věcí jako např. ověřit si jak je to s poločasem rozpadu. V dřevěném boxu, byla malé kolečka, která byla z jedné strany obarvena na oranžovo. Naším úkolem bylo otočit všechny kolečka jednou barvou nahoru a chvíli s krabicí třást. Po odkrytí víka krabice jsme vyndali a spočítali otočená kolečka a zapsali vše do tabulky. Celý postup jsme opakovali, dokud se neotočila téměř všechny kolečka. Záměrem našeho pozorování bylo zjištění toho že za každý ten poločas se rozpadne přesně polovina.
Dále jsme zkoušeli, co se stane, když dáme před zdroj alfa záření např. kus papíru, alobalu či tkaninu, co se stane. Výsledkem našeho měření bylo že i obyčejný papír dokáže alfa záření „zastavit“.

Jedna z nejzábavnějších aktivit, bylo navlékání spolužáka do obleku proti radioaktivnímu prachu. Úkolem jedince v obleku, bylo za pomocí takové krabičky, která měřila radioaktivitu najít ve skříni v které krabičce se nachází radioaktivní prvek.

Též jsme měli doplnit alfy a bety ke vzorcům – dřevěné desky kde byla vyřezaná políčka kam jsme doplňovali kolečka kde byla buď alfy nebo bety. Nebo pomocí magnetu jsme změnili směr beta záření.

Aktivit bylo více a strávili jsme zde celé dopoledne.

Byl to moc fajn den a moc jsme si to užili. Doufáme že takovýchto akcí bude více a už nyní se těšíme.

Autor: Káťa