Den semínek - právě teď je čas jejich dozrávání

Publikováno: 29.9.2019 Autor(ka): Jana Hamalčíková | Sdílet:
Den semínek - právě teď je čas jejich dozrávání
Den semínek - právě teď je čas jejich dozrávání
Sladká švestka nám dala pecku a my ji zkusili plivnout 1m,2m,3m. Tím jsme zkusili přesunout semínko, aby se opodál zavrtalo do země. 
U Ostašovského potoka jsme si vystřelili semínko netýkavky. Jinak mu ho odnáší voda.
Na kapradí jsme našli výtrusy. Už víme, že to nejsou semínka. Při hře jsme si vytvořili dvojice - třeťák pomáhal  prvňáčkovi. Podle sluchu jsme
odhadovali, čeho semínka máme v kelímcích a pak jsme zkoušeli najít dvojici ve zvukovém pexesu. V lese jsme hledali supermanské šišky, které rychleji pouští svá semínka.
V dešti byly všechny uzavřené, ale my našli pár otevřených, ty byly přes noc u kamen ?. Pod lupou a ve zvětšovacích kelímcích jsme viděli struktury semínek máku, obilí, travin.
Pak jsme si pozorovali, co jsme objevili. Kromě modřínové šišky a lišejníku třeba i skokana. Žabí miminko se přišlo na zimu schovat do lesa do listí.
Vymýšleli jsme, jakými způsoby se různá semínka posouvají v krajině. Každý si vylosoval obrázek a hledal si dvojici (plch oříšky, křivka šišky, pes kuličky svízele..)
Na plakátě jsme hledali mezi lejny, zvířecími bobky, zvířata, která svým trusem také přenášejí semínka.
Nejvíc stromů prý zasází veverka. Když jsme si napočítali správný počet ořechů, zahrabali jsme si zásoby. Vtom nás přepadla kuna, museli jsme utéct. 
A pak jsme před zimou hledali zásoby. Kdo si našel ořech, o kámen si jej roztloukl. Jeleni na kopytech blátem také roznášejí semínka. My si zkusili z bláta a semínek vytvořit "mufin".
Nakonec jsme si do pruhů plátna zavázali šišky a vytvořili poletuchy. Něco jako nažky od javorů. Vítr v běhu mnohým pomohl daleko odfouknout semínko.
Celý den lehce pršelo, ale bylo nám teplo a strašně jsme se nasmáli. Třeba když jsme si na nos dávali skořápky, aby nám nepršelo do nosu ?.
Více fotografii zde.