Soutěž T-profi

Publikováno: 1.4.2022 Autor(ka): Jana Hamalčíková | Sdílet:
Soutěž T-profi

Po covidové pauze byla již po šesté pořádána soutěž T – Profi (Talenty pro firmy), kterou pořádá Hospodářská komora České republiky. Krajské kolo se v Liberci konalo 11. 3. 2022. Cílem soutěže je podpora polytechnické výuky. Zároveň prověřit konstruktérské dovednosti účastníků, vyzkoušet si realizaci díla v týmu a podpořit kreativní myšlení účastníků.

Naše škola měla možnost se této soutěže účastnit již po třetí. Páťáci soutěžili v týmu se čtyřmi studenty 2. ročníku SŠ Na Bojišti v Liberci, celý tým vedl kapitán z firmy s technickým zaměřením.

Samotné soutěži přecházelo několik schůzek všech účastníků, kde společně stavěli ze stavebnice Merkur, zkoušeli si různé týmové techniky a postupy, měřili si čas skládání i rozmontování toho, co sestrojili. Páťáci si spolupráci se studenty pochvalovali, skládání je bavilo a byli velmi zapálení, o to víc, že patřili do týmu s „velkými“ studenty. Týmový duch i souznění bylo důležité, protože během samotné soutěže dospělí mohli pomoci pouze ústní radou, nikoliv vzít šroubovák či součástku do ruky. Páťáci zodpovědně trénovali i ve volném čase díky tomu, že stavebnice Merkur máme ve škole.

Letos se soutěže konané v Babylonu účastnilo šest smíšených týmů. Po přivítání nás organizátoři soutěže seznámili s pravidly a jednotlivé týmy přistoupily k pracovním stolům. Všechny týmy obdržely kufr se stavebnicí, šanon s plánem a týmy se daly do práce. Na sestavení celého stroje totiž měly tři hodiny. Bylo to napínavé, náročné, ale zábavné. V týmu jsme měli náhradníky, kteří se vystřídali, když si někdo potřeboval odpočinout nebo odběhnout. Když jednotlivé týmy postupně dokončily své stroje, byla vyhlášena pauza na oběd, který byl zajištěn v IQ landii v areálu Babylonu. Zatím co my jsme si pochutnávali na řízku, porota měla plné ruce s vyhodnocováním. Po obědě jsme se všichni směli ještě projít v IQ parku a vše si vyzkoušet. Pak jsme se sešli zpět v místnosti, kde se soutěžilo a byli jsme seznámeni s jednotlivými kritérii a chybami, které ovlivnily celkové vyhodnocení týmů. Následovalo očekávané vyhlášení výsledků. Náš tým sice skončil na pátém místě, ale přesto jsme byli rádi, že jsme měli možnost se soutěže zúčastnit. Máme další zážitky a nové zkušenosti, které se cení. Celodenní akce byla dlouhá, ale rozhodně jsme si to všichni užili!

Dojmy našich páťáků:

"Je to skvělá soutěž a doporučuji ji snad každému. Je to také fajn místo na poznání nových lidí. Ti, co moc s nářadím nepracují nebo s ním neumí, se tam tak přiučí nové věci. A i když třeba nevyhrajete, tak je důležité se zapojit a bavit se!"

Maky

"T - profi byl pro mě velký zážitek. Jsem ráda, že jsem se zúčastnila. Také jsem ráda, že jsem reprezentovala naši školu a jsem ráda i za to, že jsem poznala nové lidi."

Kačka