Příměstský tábor 2022 - Hledání libereckých řemesel s Ájou a Pájou

Publikováno: 27.7.2022 Autor(ka): Pavla Beňová | Sdílet:
Příměstský tábor 2022 - Hledání libereckých řemesel s Ájou a Pájou

Již po čtvrté se poslední červencový týden nese ve znamení příměstského tábora pro žáky 1. stupně naší školy. Letos se tématem tábora stala řemesla.

Pondělí: Navštívili jsme farmu Pěnčín, která byla historicky zaměřena na výrobu skleněných korálků, v současnosti se ale jedná o producenta výrobků z kozího a ovčího mléka. Prošli jsme si výrobnu korálků, slečna nás detailně seznámila s celým procesem. Následovala prohlídka farmy, kde nás čekaly lamy, krávy, kozy, ovce i drůbež. Nebyla by to správná návštěva farmy bez pořádné ochutnávky mléčných výrobků. Mňam! Samozřejmě jsme si mohli i zatvořit - navlékali jsme náramky pro sebe i své blízké.

Úterý: Vydali jsme se do centra Liberce, do Arttety, kde jsme tvořili keramické ptáčky. Nadchlo nás příjemné a přátelské prostředí, které zajišťovaly dvě tety a jejich ochota nám se vším pomoci. Výrobky si odneseme bohužel až v září, ale moc se na ně těšíme. Cestou z města jsme se vrhli do ostružiní, odhodláni nasbírat dostatek plodů, aby nám Ája mohla upéct koláč.

Středa: Tradičně bývá odpočinková, proto jsme se i tentokrát drželi v blízkosti školy. Dopoledne jsme došli na liberecké letiště, kde nám záchranáři ukázali "Čmeláka" letecké záchranné služby. To byla paráda! A co teprve, když jsme si mohli zahoukat sirénou. Odpoledne nás čekalo tvoření z moduritu, barvení dřívek, šití a hry na hřišti.

Čtvrtek: Vydali jsme se do Františkova, do pekárny pana Bláhy. Vyzkoušeli jsme si pletení housek a každý jsme si jich hned několik odvezl domů. Koukli jsme na výrobu rohlíků, vánoček, koláčků, dortů a zákusků. Páni! Tolik dobrot a taková krásná vůně. Byl to prima den.

Pátek: Program byl pěkně horký! Putovali jsme za panem kovářem. To je silák. Používá ke své práci spoustu těžkého nářadí a náčiní, navíc pracuje v pořádném vedru. O své práci velmi pěkně hovořil a hodně jsme si toho mohli vykoušet.

Závěrem příměstského tábora bychom chtěli poděkovat všem účastníkům za prima náladu, která nás celý týden provázela. Doufáme, že jste si jej užili stejně jako my a že nějaké to řemeslo vám přirostlo k srdci. S přáním příjemných letních dnů vaši průvodci Ája, Pája, Libuška a pan učitel J. Kozák.