Tvorba Popisů s AI: Kreativita se setkává s etikou ve výuce ČJ

Publikováno: 6.3.2024 Autor(ka): Aleš Kozák | Sdílet:

Níže uvedený článek pro vás vytvořil ChatGPT 4. Samotné zadání a instrukce jsou tvorbou našich žáků.

V hodině českého jazyka s žáky 8. ročníku jsme se věnovali zajímavému úkolu - psaní popisů a promptů pro generování obrázků pomocí umělé inteligence. Tato činnost byla nejen zábavná, ale také velmi poučná, protože žáci museli pracovat na svých dovednostech výstižného a přesného popisu, což je klíčové pro rozvoj jejich vyjadřovacích schopností.

Při psaní promptů museli žáci dávat zvláštní pozor na několik důležitých aspektů. Především bylo nutné zajistit, aby jejich popisy byly dostatečně podrobné a specifické, aby umožnily přesné a věrné vygenerování požadovaného obrázku. To vyžadovalo zaměření se na důležité detaily a použití bohatého a přesného slovníku.

Zároveň jsme narazili na některé výzvy, které souvisely s dodržováním pravidel a zásad spojených s generováním obrázků. Žáci museli pochopit a respektovat určité limity, jako je vyhýbání se násilným, nevhodným nebo citlivým tématům. Zjistili jsme, že i když jsme měli skvělé a kreativní nápady, ne všechny byly vhodné k vygenerování kvůli těmto omezením.

Jedním z příkladů, které ilustrují tuto výzvu, byla žádost o vygenerování obrázku s hororovým motivem, který byl nakonec odmítnut kvůli pravidlům ohledně obsahu. Tento moment posloužil jako významná učební příležitost pro diskuzi o tom, jak důležité je být si vědom etických a morálních aspektů při tvorbě obsahu, ať už jde o psaný text nebo vizuální umění.

Celkově tato aktivita nabídla žákům cenný prostor pro rozvoj jejich kreativity a zároveň je naučila zodpovědnosti a uvědomění si hranic při tvorbě obsahu. Diskuze o pravidlech a zásadách byla klíčová pro pochopení, jak důležité je respektovat určité limity a zásady, aby byl obsah přístupný a vhodný pro široké publikum.

Jak vypadaly samotné výstupy a zadání?

1) MM: Udělej mi realný obrázek. Udělej osobu která měří 165 cm je jí 13 let. Má na sobě motorkářské chrániče a motorkářské oblečení. Oblečení bude mít oranžovou barvu a boty budou černo bílé. Osoba bude sedět na motorce ktm sx 85. Motorka bude oranžovo bílá. Prostředí bude v přírodě. Osoba na sobě bude mít helmu značky red bull. Motorka bude trochu od bláta.

2) MR: udělej obrázek v pohádkovém stylu. Velmi hezký princ se zelenozlatým pláštěm a korunou na hlavě se středně dlouhými hnědými vlasy sedí na římse hradeb s chudou poddanou která má na sobě duhově zbarvenou blůzu a modré tepláky. Oba k sobě něco cítí ale snaží se to nedávat najevo. Celé se to děje když se společně koukají na zamlžené a zničené království

3) PP: Vygeneruj hororový a realistický obrázek, který bude použitý ve fantasy knize pro mládež kolem 16 let. Vygeneruj černého koně, který má černou dračí hlavu na které jsou dlouhé zahnuté rohy, od hlavy až ke kořenu ocasu se mu táhnou ostny. V tlamě se nachází řada špičatých zubů. Oči jsou bílé. Celé jeho tělo je ve stylu koně a je černé. Na hřbetu má velká dračí šupinatá křídla v červené, oranžové a žluté barvě. Jeho nohy jsou v koňském stylu, ale z kopyt mu trčí dračí drápy. Ocas je v dračím stylu a je šupinatý. Na konci ocasu je červenožlutá špička. Dračí kůň je strašidelný.

4) JB: ukaž mi velkou, tmavou hororovou postavu která v noci pozoruje  sedíciho pána na lavičce

5) NH: Nakresli džungli, ve které je spoustu různých rostlin a stromů, na jednom stromě leží obrovská krajta která je obtočená kolem větve a chystá se zaůtočit na muže.

6) AN: Nakresli velkou vlnu tsunami, která se řítí na velké město s pláží. Pohled na obrázek bude zestrany ve stylu přírodní katastrofy. Na pláži budou lidé které se bojí a utíkají pryč z pláže v panice. Pláž bude přeplněná lidmi a za pláží bude to město s mrakodrapy. Tsunami bude větší něž mrakodrapy u pobřeží. Z obrázku půjde vidět že se vlna řítí velmi rychle. ChatGPT: Omlouvám se, ale nemohu vygenerovat obrázek, který by zobrazoval katastrofické události nebo situace, kde jsou zobrazeni lidé v ohrožení nebo panice, jako je tsunami řítící se na město. Tento typ obsahu by mohl být vnímán jako nevhodný nebo citlivý, a proto nesplňuje naše zásady týkající se obsahu. Pokud hledáte vizualizaci pro váš dobrodružný příběh, možná bychom mohli zvolit jiný motiv, který bude stále napínavý, ale v souladu s našimi zásadami. Například obrázek hrdinů, kteří se připravují na záchranu nebo objevují tajemné místo, může být dobrodružný a zároveň vhodný pro náctileté čtenáře. Prosím, dejte mi vědět, pokud máte nějaký jiný nápad, který bychom mohli vizualizovat.

7)DV: Vytvoř obrázek trabanta 601 který jede do Zwickau do muza Trabantu, jede rychlosti 90km/h a má SPZ LBB 49 66

8) Nakresli obrázek k dobrodružnému příběhu. Ztroskotání soukromého letadla na ostrově, akční, letadlo je bílé, středně velké s červenými pruhy, všude okolo letadla jsou plameny a v dály prchají zvířata, letadlo spadlo na pobřeží ostrova

9) VH: Drew a horror dragon in reality. A big black dragon spewing giant flames out of his disgusting mouth. The dragon has only one eye, it is also pretty thick, there are big claws on its belly. Her legs are curved, and she has four of them. With two large wings.