Posun času – nezapomněli jsme si přetočit všechny hodinky?

Publikováno: 30.10.2022 Autor(ka): Aleš Kozák | Sdílet:
Posun času – nezapomněli jsme si přetočit všechny hodinky?

End CESTDnes (30. 10. 2022) se ve 3.00 vrátily ručičky o hodinku zpět na 2:00. A tak dnes může docházet k vtipným situacím, kdy někdo z nás koukne na hodinky mobilního telefonu, nebo rádiem řízené hodiny, které se automaticky posunuly. Jiný, rádoby opozdilec, jen pracuje s časem, který vidí například na ručičkách hodinek na svém zápěstí.

Proč posun času děláme? A jaká je jeho pravděpodobná budoucnost? To se můžete dozvědět z krátkého videa.

Jak se ale prakticky projeví posun času v našem životě? Zachováme-li SEČ, který též označujeme za čas zimní, budeme mít v zimně světlo již v ranních hodinách (i tak si občas říkáme, že vstáváme a vracíme se domů za tmy). Jak je to, ale v letním období? Si můžeme prohlédnout např. https://www.meteogram.cz/vychod-zapad-slunce/ zadáním data. Jen u východu a západu času je potřeba v létě jednu hodinu odečíst. Tedy např. okolo 25. července bude východ Slunce již ve 4:23 a naopak západ Slunce nastane již 19:57. Nebo 30. září nebude nastávat západ 18:45, ale již v 17:45.

Jednou z možných výhod pro běh školy by mohlo být v uvozovkách pozdější chození do školy. Protože by nám po většinu roku nepřišlo, že den začíná školou (nebo prací), ale východem, který zahájí náš den o něco dříve, než při držení letního času. Budeme si moci užít tedy pocit, jako bychom do školy chodili na devátou hodinu. Venku již bude dostatek světla a do odpolední výuky budeme mít krásný den. Dřívější západ by nás měl také dříve nahnat ke spánku (nebudeme-li se dívat do obrazovek našich televizorů, počítačů, tabletů nebo mobilů).

Prostě a jednoduše zrušením posunu času, budeme mít světlo v dřívějších hodinách. Možná se nám poté opět osvěží přísloví a slovní spojení typu

• „Ranní ptáče, dál doskáče.“
  • „Vstává se slepicemi“
  • „Ráno moudřejší večera“

Napadnou vás další citáty, přísloví a spojení?
Jak se vám dnes vstávalo, když jsme mohli spát o hodinku déle?Stala se vám nějaká vtipná příhoda s posunem času?

Napište nám do komentářů na našem Facebooku a podělte se tak s ostatními.